So človekove pravice zadnje orodje revnih proti finančno premožnejšimi elitami ali gre za vrednostni sistem, ki ga sprejemamo vsi udeleženci družbenega okolja?
Z direktorico Pravnega centra za varstvo človekovih pravic in okolja ter eno od pobudnic Pravne mreže za varstvo demokracije, Katarino Bervar Sternad smo se pogovarjali o logiki človekovih pravic, vlogi nevladnih organizacij, problemom delovanja v prid človekovim pravicam in poti v svetlo prihodnost.
Kakšna je situacija na področju človekovih pravic v Sloveniji in kakšne so razlike v primerjavi s tujino, kako so v Sloveniji pozicionirane nevladne organizacije in kaj je političen problem človekovih pravic?
Državljan D svetuje:
- Človekove pravice morajo postati politični standard
- Nevladne organizacije so tu zato, da držijo ogledalo odločevalcem in ne, da jih podpirajo
- Preizpraševati je potrebno model financiranja nevladnih organizacij na področju zagovorništva
Dodatne informacije:
- PRIPOROČILO KOMISIJE (EU) 2023/2836 z dne 12. decembra 2023 o spodbujanju udejstvovanja in učinkovite udeležbe državljanov in organizacij civilne družbe v procesih oblikovanja javnih politik – povezava
- Mnenje Evrospkega socialno-ekonomskega odbroa o podpori in financiranju civilne družbe na področju temeljnih pravic, pravne države in demokracije – povezava
- Koalicijska pogodba 15. Vlade RS – dokument
- Monitoring zavez vlade, Glas Ljudstva – povezava
- Strateški svet za preprečevanje sovražnega govora izdal 57 priporočil vladi – članek
- Evropski parlament nagradil slovensko Pravno mrežo za varstvo demokracije – članek
O podcastu:
Podcast Državljan D je podcast za produktivno preživljanje časa, v katerem igramo vlogo državljana. Državljan D v pogovorih s strokovnjaki določenega področja informira in aktivira. Da se. Gremo naprej!
Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: RSS